Ochrona wartości przyrodniczych, bioróżnorodności i kształtowanie świadomości społecznej w zakresie ochrony środowiska– na te zadania organizacje pozarządowe otrzymały w tym roku 160 tys. zł z budżetu województwa. Niedawno zarząd województwa rozstrzygnął dwa konkursy na realizację działań w sferze ekologii i ochrony zwierząt oraz dziedzictwa przyrodniczego. – W Podlaskiem musimy szczególnie chronić środowisko, ponieważ przyroda jest jednym z wielkich atutów naszego regionu – zauważył marszałek Artur Kosicki.

Jak przypomina marszałek, województwo wyróżnia piękna i nieskażona cywilizacją przyroda. Są tu usytuowane aż cztery parki narodowe: wigierski, biebrzański, narwiański i Białowieski Park Narodowy – ostatni zachowany w Europie liściasty las pierwotny, czyli leśny ekosystem nienaruszony działalnością człowieka. I trzy parki krajobrazowe: Łomżyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi, Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej i Suwalski Park Krajobrazowy. 

Marszałek Województwa Podlaskiego Artur Kosicki
fot. arch. UMWP

– To wyjątkowy region i wyjątkowa, prastara przyroda. Zachwyca zarówno mieszkańców, jak i turystów. Tylko u nas możemy spotkać stada żubrów żyjących na wolności, które są symbolem Podlaskiego. Przyroda to nasz ogromny walor, o który musimy dbać, dlatego tak ważne są dla nas działania chroniące środowisko. Chcemy, aby następne pokolenia mogły również się korzystać z jej uroków – zapowiedział marszałek Kosicki.

Symbioza w dwóch obszarach

Na działania stricte prośrodwiskowe zarezerwowano w budżecie na ten rok 160 tys. zł. I właśnie rozstrzygnięto dwa konkursy na tę kwotę. Umowy na dofinansowania wręczał organizacjom pozarządowym wicemarszałek Marek Olbryś.

– To bardzo ważne działania w takim województwie jak nasze, gdzie występuje przepiękna przyroda, niespotykana w innych regionach. Teraz prowadzimy dużo ważnych projektów infrastrukturalnych, na które czekają mieszkańcy, dlatego tym bardziej musimy dbać o środowisko. Chcemy osiągnąć symbiozę pomiędzy tymi dwoma obszarami, ona jest naszym celem – wyjaśnił wicemarszałek Marek Olbryś. – Musimy zadbać zarówno o rozwój gospodarczy, jak i ochronę przyrody. 

I tak np. Stowarzyszenie Miłośników Suwalskiego Parku Krajobrazowego „Kraina Hańczy” otrzymało pomoc na aż trzy projekty. Pierwszy polegać będzie na wyremontowaniu schodów wejściowych wraz z barierkami na Górze Cisowej, drugi – zapewni optymalne warunki życia płazom w oczku wodnym w Parku Podworskim w Starej Hańczy, a trzeci to gra terenowa na temat oszczędzania energii, która odbędzie się w ostatnią sobotę lipca.

– Gdyby nie wsparcie Województwa Podlaskiego, nie udałoby się nam zrealizować żadnego z tych projektów. Dla nas to ogromna pomoc – stwierdziła prezes tego stowarzyszenia Izabela Okrągła-Derencz.

Dzięki dotacji można też będzie prowadzić badania nad populacją nietoperzy w Parku Krajobrazowym Puszczy Knyszyńskiej. 

– To piękne zwierzęta. A ten projekt jest po to, by nietoperze badać, monitorować, sprawdzać, co się z nimi dzieje i pracować nad tym, aby żyło się im jeszcze lepiej – powiedział Grzegorz Błachowski z fundacji Lasonauci. 

fot. arch. UMWP

Ekologia i zrównoważone rolnictwo

Ale ochrona środowiska to temat szeroki, zawiera się w nim również wspieranie ekologii w rolnictwie. I na takie działania w kwietniu zarząd przyznał 90 tys. zł sześciu organizacjom. Dzięki dotacjom podejmą one działania w sferze ekologii i promocji zrównoważonego rolnictwa. 

– Stawiamy na rozwój rolnictwa ekologicznego i zrównoważonego. To jest ogromna szansa na rozwój obszarów wiejskich w naszym regionie – mówił wicemarszałek Sebastian Łukaszewicz.

Najwięcej pieniędzy, bo prawie 26 tys. zł przyznano Fundacji im. Stefanii Karpowicz na przedsięwzięcie pn.: „Rolnictwo ekologiczne i zrównoważone jako kierunek poprawy bezpieczeństwa żywnościowego i rozwoju obszarów wiejskich”. Fundacja, której patronka jest założycielką szkoły rolniczej w Krzyżewie, przygotuje cykl szkoleń propagujących rolnictwo zrównoważone i ekologicznego oraz pszczelarstwo. Odbędą się m.in. wizyty studyjne w gospodarstwie ekologicznym. Tam uczestnicy przyjrzą się nowoczesnym metodom planowania, organizacji i prowadzenia bioróżnorodnego ekologicznego gospodarstwa, przy wykorzystaniu dronów, nowoczesnych technologii, unikalnych maszyn oraz naturalnych nawozów i środków ochrony roślin.

A np. Fundacja Allelon zrealizuje projekt „Ekologiczne ogrody przydomowe pełne warzyw, kwiatów i ziół”. Będą to m.in. szkolenia i warsztaty przybliżające ekologiczny sposób prowadzenia ogrodów warzywnych, czyli taki który nie szkodzi ani człowiekowi, ani naturze. 

fot. arch. UMWP

Dużo pieniędzy w nowym programie regionalnym

Kolejnych kilka lat zapowiada się bardzo optymistycznie, jeśli chodzi o fundusze na działania prośrodowiskowe. W programie Fundusze Europejskie dla Podlaskiego (FEdP) 2021-2027 zostało zarezerwowanych na ten cel blisko 370 mln euro. Jest tam wydzielona specjalna pula (359 mln euro) na gospodarkę niskoemisyjną pod hasłem „Region przyjazny środowisku”. W jej ramach przewiduje się wspieranie efektywności energetycznej, rozwój odnawialnych źródeł energii (OZE), działania na rzecz adaptacji do zmian klimatu, transformację regionalnej gospodarki w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym, wsparcie gospodarki wodno-ściekowej czy działania z zakresu błękitno-zielonej infrastruktury.

To nie wszystko. W FEdP przewidziane jest również kolejne działanie (10 mln euro), skierowane tylko na lokalne wykorzystanie OZE (w szczególności z biomasy, biogazu, biometanu, energii, wiatru, słońca oraz ziemi). Te pieniądze będzie można uzyskać na produkcję energii i ciepła ze źródeł odnawialnych z przeznaczeniem dla lokalnych społeczności i na potrzeby własne mieszkańców. Realizowane tu będą wyłącznie innowacyjne technologie OZE, np. projekty przyczyniające się do osiągania samowystarczalności energetycznej.

– Rozwój odnawialnych źródeł energii pozwoli na uniezależnienie regionu od zewnętrznych dostawców energii i dywersyfikację jej źródeł. Zwłaszcza teraz, w dobie kryzysu energetycznego wywołanego przez Rosję, widzimy, że takie rozwiązania są konieczne. Podobnie jak dbałość o efektywność energetyczną. Skupiamy się na działaniach, które ochronią nasze środowisko i pozwolą na oszczędności energii. To jest teraz jeden z priorytetów zarządu województwa – powiedział marszałek Artur Kosicki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here