Dnia 12 października 2016 roku w siedzibie Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania odbyła się konferencja pod hasłem „Ekologia oraz OZE szansą na rozwój Polski Wschodniej”

O randze wydarzenia świadczyć może fakt, iż swoim honorowym patronatem konferencję objęły – Ministerstwo Środowiska, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwo Energii oraz Agencja Rynku Rolnego. Partnerem technologicznym była firma White Hill, zaś merytorycznym PGE Energia Odnawialna, której prezes Mieczyłsaw Koch zaszczycił nas osobiście. Wiceprezesi PGE EO Lucyna Kwiatos i dr Arkadiusz Sekściński przedstawili swoje referaty podczas panelu dyskusyjnego. Zanim jednak przejdziemy do omawiania programu konferencji, wspomnieć należy, ze swoją obecnością zaszczycił nas także Wojewoda Podlaski Bogdan Paszkowski, który nie tylko zabrał głos w wystąpieniach, ale także wręczył Eko Certyfikaty oraz Nagrody za propagowanie OZE.

Po czym głos zabrali prelegenci. Wiceprezes PGE EO Lucyna Kwiatos przedstawiła referat pt. „Odnawialne Źródła Energii szansą na rozwój Polski Wschodniej”, kiedy nadeszła pora na zadawanie pytań, słuchacze zebrani licznie na sali dopytywali o szczegóły powstającego właśnie projektu ułatwiającego prywatnym odbiorcom zakup i montaż paneli fotowoltaicznych. Temat ten rozwinął kolejny z mówców, również wiceprezes PGE EO dr Arkadiusz Sekściński, który opowiadał o „Idei klastrów energetycznych”. I zachęcał do tworzenia grup zrzeszających kilku odbiorców, którzy będą tworzyć swoiste łańcuchy umożliwiające, jak największe wykorzystanie źródeł odnawialnych na terenie gminy. I znów temat znalazł rozwinięcie w kolejnym wystąpieniu. Tym razem głos zabrał Prezes Agencji Rynku Rolnego Łukasz Hołubowski, który opowiadał o „Tworzeniu gmin samowystarczalnych energetycznie”. I wzbogacił zakres dyskusji nie tylko o panele fotowoltaiczne czy elektrownie wiatrowe, ale wskazał również na olbrzymie możliwości Polski Wschodniej, jeśli idzie o biogazownie wykorzystujące produkty rolnicze i poprodukcyjne z branży spożywczej. Po tym wstąpieniu ogłoszono krótką przerwę kawową, podczas której we foyer Wyższej szkoły Finansów i Zarządzania w Białymstoku dziennikarze lokalnych mediów zebrali wywiady telewizyjne, radiowe i prasowe.

Po przerwie wystąpił dr Grzegorz Chocian przedstawiając temat „Procedury środowiskowe jako narzędzia ograniczania inwestycji”. Dr Chocian mówił otwarcie o ekoterroryzmie, który Jego zdaniem ma miejsce obecnie w Polsce i który utrudnia lub całkowicie uniemożliwia wiele cennych inwestycji. To wystąpienie wywołało bardzo ożywioną dyskusję wśród zgromadzonych na widowni. Do wystąpienia poprzednika odwołał się kolejny prelegent wójt gminy Wydminy Radosław Król, który opowiadał o „Wykorzystaniu OZE w samorządzie”. Opowiadał to jako praktyk, który wdraża rozwiązania na terenie własnej miny. Zna więc wszystkie problemy z tego wynikające. Ale zna też niezaprzeczalne wartości, jakie zastosowanie OZE może gminie przynieść. I gorąco wszystkich zebranych do podjęcia tego namawiał. Po nim na mównicę wkroczyła wiceprezes Aquael Sp. z o. o. Pani Bogumiła Jankiewicz. Przedstawiła temat „Zastosowanie lamp solarnych w przestrzeni publicznej”. Pani Bogumiła wraz z mężem są właścicielami firmy zajmującej się produkcją takich lamp. Jej wystąpienie zakończyło się wieloma pytaniami widowni o specyfikację solarnych lamp, ledowych żarówek oraz wytrzymałości akumulatorów. Kolejnym prelegentem był również przedstawiciel biznesu, prezes Social WiFi Sp z o.o, Artur Racicki, który wraz z inżynierem Piotrem Hołubowskim opracowali inteligentną ławkę. Taki był zresztą tytuł ich wystąpienia „Inteligentne meble w przestrzeni publicznej”. Obaj panowie roztoczyli przed zebranymi wizję przyszłości. Przyszłości, gdzie na ulicach miast, w biurach, urzędach, handlowych galeriach i innych miejscach publicznych stoją inteligentne meble zasilane energią słoneczną i umożliwiające nie tylko dostęp do internetu czy naładowanie komórki, ale też szereg niezwykłych możliwości. Od prognozy pogody poczynając, poprzez podawanie informacji kulturalnych, aż po…kres wyobraźni tego, kto taką ławkę zaprogramuje. Ostatnim mówcą był współwłaściciel firmy Segon Maciej Rutkowski. Pan Maciej sprowadził nas z powrotem na ziemię. Oto topnieją w zastraszającym tempie zasoby wody pitnej. Należy więc zrobić wszystko, aby owej wody nie zabrakło. O ile możemy sobie bowiem pozwolić na brak domów, jachtów, samochodów czy nawet w ostateczności prądu i inteligentnych ławek, o tyle bez wody nie przeżyjemy. Po takim wystąpieniu wszystkim zaschło w gardle. Zamiast więc prowadzić dyskusję w auli WSFiZ przeniesiona została w kuluary. I tam właśnie już w mniejszych grupkach uczestnicy konferencji mogli porozmawiać z prelegentami i dopytać o interesujące ich kwestie. A także usiąść na inteligentnej ławce i zapoznać się ze stoiskami licznych firm wspierających konferencję.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here