Niebawem malowniczy Supraśl przywita uczestników IX EKOFORUM. Przez trzy dni, w pięknej wiosennej aurze, to niewielkie uzdrowiskowe miasteczko będzie żyło duchem ekologii na światowym poziomie. Klimat tego miejsca – jak pokazały dotychczasowe doświadczenia – sprzyja praktycznym i teoretycznym refleksjom na prośrodowiskowe tematy.

Cieszę się, że od czterech lat Supraśl może gościć uczestników EKOFORUM. Mamy wiele do zaoferowania turystom. Chciałbym, aby nasze uzdrowisko stało się takim „Ekologicznym Davos”, gdzie co roku w czerwcu przyjeżdża cała branża związana z biznesem ekologicznym – mówi Radosław Dobrowolski, Burmistrz Supraśla

To największe w północno-wschodniej Polsce branżowe wydarzenie zgromadzi gości z Polski i zagranicy, przedstawicieli rządu, biznesu, ekspertów, a także lokalne samorządy. Będzie to możliwość pokazania jak dużym potencjałem produkcji zielonej energii dysponuje Województwo Podlaskie. Ekoenergetyka jest odpowiedzią na zmieniającą się strukturę rynku energii. Podczas EKOFORUM po raz pierwszy po tej stronie Wisły zostanie zaprezentowany wodorowy samochód Toyota Mirai.

To naturalne, że zostaliśmy partnerem Kongresu, bo to realizacja naszej misji. Tematy takie jak: OZE efektywność energetyczna czy poszukiwanie smart rozwiązań podejmowane są na naszej uczelni od wielu lat. To tematyka badań naukowych, ale też przedmiot naszej współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczych – mówi rektor Politechniki Białostockiej Marta Kosior-Kazberuk.

Pierwszego dnia Kongresu w Hotelu Borowinowy Zdrój Wellness Spa & Conference zaplanowano pięć paneli dyskusyjnych, w tym ten najważniejszy zatytułowany „Energia przyszłości w bezpiecznej Europie”, który zainauguruje wydarzenie 15 czerwca. Odbędą się także cztery sesje tematyczne w tym: AgroOZE, Spółdzielczość Energetyczna, Efektywność energetyczna w jednostkach samorządu terytorialnego oraz Ciepło z OZE. Poza dyskusjami, na zakończenie pierwszego dnia wydarzenia zaplanowano także wernisaż pt. „Polskie malarstwo na łamach magazynu OZEON”.

Drugiego dnia Kongresu przewidziano naukowo-techniczną część konferencyjną „TEFEN 2023” z dwoma blokami tematycznymi poświęconymi efektywności energetycznej oraz tzw. technologiom smart. Gospodarzem tej części wydarzenia jest Politechnika Białostocka. W agendzie zaplanowanego na 16 czerwca spotkania znajdzie się wiele zagadnień i problemów, przed którymi staje region, Polska i świat.

Od siedmiu lat aktywnie uczestniczę w spotkaniach zorganizowanych w ramach EKOFORUM. Dostrzegam ogromny potencjał w tym wydarzeniu i cieszę się z zainteresowania organizatorów obszarem związanym z tzw. Ekobiznesem. Zabiegałem o powstanie na naszym terenie nowych Klastrów Energii. Liczę, że w dzięki nim pojawią się korzystne rozwiązania, wykorzystujące OZE oraz nowe technologie. – mówi Mariusz Gromko, Senator RP.

Organizatorzy zadbali także o uzupełnienie segmentu merytorycznego atrakcyjnymi wydarzeniami towarzyszącymi. W sobotę na terenie Supraskiego Ogrodu Saskiego odbędzie się III Podlaski Zlot Samochodów Elektrycznych i Hybrydowych oraz Piknik Świętego Jana Nepomucena – Patrona Gospodarki Wodnej. W tym roku wydarzenie połączono z Dniami Supraśla, podczas których zaplanowano wiele ciekawych atrakcji.

Ideą naszych corocznych spotkań jest promowanie prośrodowiskowej tematyki oraz innowacji w zakresie wykorzystywania odnawialnych źródeł energii w codziennym życiu. Z racji na napiętą sytuację geopolityczną tegoroczna edycja będzie zdominowana tematyką związaną z bezpieczeństwem energetycznym tej części Europy – mówi Krzysztof Jan Stawnicki, Prezes Zarządu Fundacji Ośrodek Wspierania Ekologii, organizator „EKOFORUM”.

Zapraszamy do Supraśla, by przekonać się, że ekologia może być częścią codzienności.

Informacje i zgłoszenia na stronie: www.ekoforum.info

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here