Na ocieplenie zimowych wieczorów zapraszam Państwa do lektury najnowszego wydania magazynu OZEON. Nie bez powodu wspominam o ociepleniu, ponieważ wobec coraz bardziej narastających problemów na rynku energetycznym znów wracamy do dyskusji o źródłach naszego ciepła i wykorzystywanych surowcach. Słuszne odcięcie się od rosyjskiej energii wymusza poszukiwanie alternatywnych, zdywersyfikowanych źródeł, które będą w stanie zaspokoić potrzeby naszego społeczeństwa i gospodarki. Co ciekawe, właśnie dlatego u naszych sąsiadów znów do łask wraca węgiel.

W aktualnym numerze piszemy o tym, jak zachować stabilność energetyczną w niestabilnych czasach. Senator Mariusz Gromko apeluje: „czas na polski atom”, co w obecnej sytuacji wydaje się nie tylko rozsądne, ale też konieczne. Ponadto wspominamy o rozwoju innych polskich odnawialnych źródeł energii. W wywiadzie prezes Portu Szczecin-Świnoujście mówi o powstającym terminalu instalacyjnym dla morskich farm wiatrowych. Pełnomocnik Rządu ds. Odnawialnych Źródeł Energii opowiada nam o polskim miksie energetycznym i o rozwoju OZE w kraju. Piszemy także o branży biogazu i biometanu oraz o wsparciu finansowym na odnawialne źródła energii, które szykuje Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego dzięki środkom unijnym. Patryk Niedbała z kancelarii AOMB Polska komentuje patentową historię fotowoltaiki, natomiast dr inż. Beata Gładkowska-Chocian analizuje, jak poprawić proces oceny oddziaływania na środowisko, by usprawnić powstawanie nowych inwestycji w Polsce.

Ale nie tylko OZE żyje OZEON. W aktualnym numerze piszemy o pokoleniu Aplha, które urodziło się ze smartfonem w ręku oraz o nowej generacji ultraszybkiego Wi-Fi 7. Wyjaśniamy też, jakie jajka są najbardziej ekologiczne i jak je wybierać w sklepach. Na naszych łamach znalazła się również rozmowa z wybitnym artystą Andrzejem Muszyńskim, wynalazcą oryginalnej techniki zwanej „białorytem”. Obraz jego autorstwa „Damas” zdobi okładkę magazynu. I oczywiście nie zaniedbujemy relacjonowania przebiegu najważniejszych wydarzeń gospodarczych i biznesowych związanych z branżą odnawialnych źródeł energii.

Zimowe wydanie Magazynu OZEON jest dostępne w salonach sieci Empik oraz na stacjach LOTOS.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here