fot. projekt Sumitomo Forestry

Japonia może poszczycić się najwyższą wolnostojącą wieżą i drugim najwyższym budynkiem na świecie – Tokyo Sky Tree. Pojawiły się jednak plany, aby zbudować podobny budynek, którego wysokość mogłaby się wydawać niezbyt imponująca, gdyby nie fakt, że będzie on skontruowany z drewna.

Japońska firma zajmująca się dostarczaniem wysokiej jakości drewna Sumitomo Forestry zaprezentowała niedawno całemu światu swój ambitny plan. Do 2041 r. mają zamiar zbudować drewniany budynek o wysokości 350 m. Pochłonie on około 600 miliardów jenów – to jest ok. 19 miliardów złotych, czyli prawie dwa razy więcej niż konwencjonalny wieżowiec. Twórcy chcą jednak obniżyć koszty, rozwijając nowe technologie, co w przyszłości ma zachęcić do częstszego korzystania z naturalnych materiałów. Pieniądze nie grają jednak roli, jeśli w grę wchodzą wyższe idee, a tak jest w tym przypadku.

Według projektu budowla, która funkcjonuje na razie pod nazwa W350 będzie prawie cztery razy wyższa niż dotychczasowy rekordzista: osiemnastopiętrowy Brock Commons Student Residence w Vancouver w Kanadzie. Do jej wybudowania zostanie wykorzystane 185 tys. metrów kwadratowych drewna. W wielofunkcyjnym budynku znajdzie się m.in. hotel, biura i sklepy. Przestronne balkony zostaną pokryte roślinnością.

Co prawda budynek nie jest stuprocentowo drewniany, a ma być hybrydą drewna i metalu. Tego ostatniego ma być w nim mało, zaledwie 10% i zostanie użyty do zrobienia obramowania i zabezpieczeń przed wibracjami. To bardzo ważne – naukowcy donoszą, że prawdopodobieństwo wystąpienia silnych trzęsień ziemi w najbliższych latach w Tokio jest bardzo wysokie.

Planowany jako biurowiec, hotel lub apartamentowiec W350 ma mieć rozłożyste balkony i pnącą się po ścianach i poziomach zieleń.

Użycie drewna nie jest jedynie designerską fanaberią. Rząd japoński już od dawna namawiał deweloperów do budowania z drewna, które jest bardziej przyjazne środowisku. W 2010 r. Japonia wprowadziła nawet prawo, zgodnie z którym wszystkie nowe budynki instytucji publicznych o wysokości do trzech kondygnacji muszą być drewniane.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here