Solar Impulse zakończył historyczny lot dookoła świata

Zasilany wyłącznie energią słoneczną Solar Impulse, którego ABB jest partnerem technologicznym, zakończył swój lot dookoła świata, pokazując tym samym, że świat może funkcjonować nie zużywając zasobów Ziemi. ABB wprowadza tę ideę w życie.

To pierwsza w historii udana próba okrążenia kuli ziemskiej przez samolot, który nie zużył paliwa kopalnego, a do zasilania wykorzystywał jedynie energię słoneczną. O godz. 4:05 czasu lokalnego, po trwającym 48 godzin i 37 minut locie z Kairu, Solar Impulse wylądował w punkcie początkowym swojej podróży w Abu Zabi.

To historyczne osiągnięcie o ogromnym, symbolicznym znaczeniu”

Powiedział prezes zarządu Grupy ABB Ulrich Spiesshofer. – Pokazuje ono, że przy wykorzystaniu czystych technologii oraz odpowiednim, pionierskim podejściu, świat może funkcjonować bez zużywania zasobów Ziemi. W imieniu ABB składam gratulacje dla Bertranda Piccarda, Adnre Borschberga oraz całego zespołu Solar Impulse. Jesteśmy dumni, że mogliśmy wziąć udział w tym wyjątkowym projekcie.

ABB stworzył sojusz technologiczny z Solar Impulse, ponieważ to co w ramach projektu udało się osiągnąć w powietrzu, ABB z powodzeniem stosuje na ziemi, jako pionier technologii energetyki i automatyki z 125-letnią tradycją.

– Jest to historyczne wydarzenie nie tylko dla lotnictwa, ale całej energetyki odnawialnej i obszaru czystych technologii – powiedział Bertrand Piccard, pilot oraz przewodniczący rady nadzorczej i inicjator projektu Solar Impulse. – Łącząc swoje siły, Solar Impulse i ABB pokazały jak przełomowa innowacja może zostać przekształcona we wiarygodne rozwiązanie, jak energia może zostać wytwarzana, magazynowana i wykorzystywana w bardziej efektywny sposób, aby móc w przyszłości stworzyć czystszy świat.

Aby móc zrealizować swoją misję, Solar Impulse musiał zmierzyć się z wieloma spośród tych wyzwań, które ABB rozwiązuje na lądzie dla swoich klientów, jak maksymalizacja wykorzystania mocy z ogniw fotowoltaicznych, wprowadzenie energii odnawialnej do elektrycznej sieci rozdzielczej oraz poprawa efektywności energetycznej.

– Ta misja nie doszłaby do skutku bez wiedzy eksperckiej i pomocy ABB oraz innych podmiotów, które wzięły udział w projekcie – dodał Andre Borschberg, pilot, współzałożyciel oraz prezes zarządu Solar Impulse. – W ramach partnerstwa technologiczno-innowacyjnego z Solar Impulse, ABB zaangażowała swoich ekspertów, którzy wsparli misję, włączając w to inżynierów, pełniących rolę dodatkowych członków załogi na lądzie.

Podczas swojej podróży dookoła świata Solar Impulse miał postoje na czterech kontynentach (Azja, Ameryka Północna, Europa i Afryka) oraz przeleciał nad dwoma oceanami (Spokojnym i Atlantyckim), Morzem Śródziemnym i Półwyspem Arabskim. W tym czasie ustanowił kilka nowych rekordów w dziedzinie lotnictwa, m.in. najdłużej trwający samodzielny lot samolotu (117 godzin, 52 minuty), ustanowiony przez Andre Borschberga na trasie z Japonii na Hawaje oraz pierwszy w historii przelot nad Oceanem Atlantyckim samolotem zasilanym energią słoneczną, dokonany przez Bertranda Piccarda.

Źródło: ABB

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here