Zakłady TANNE w Suwałkach

Największa inwestycja Fabryk Mebli FORTE S.A. wkracza w decydującą fazę. Wszystko po to, by zyskać niezależność na rynku, jednocześnie zachowując najwyższe standardy ekologiczne.

25 listopada 2016 roku Fabryki Mebli „FORTE” S.A zainicjowała największą inwestycję w historii spółki i jedną z największych inwestycji polskiego biznesu w ostatnich latach. Suwalska fabryka będzie najnowocześniejszą i największą od kilkunastu lat inwestycją branży meblowej w całej Europie. Powstawać w niej będą płyty wiórowe najnowszej generacji oraz meble. Standardy jakościowe i ekologiczne (m.in. dot. emisji) z dużym zapasem spełniają obecne normy ochrony środowiska. Dzięki inwestycji FORTE stworzy ok. 1000 nowych miejsc pracy. Wielu nowo zatrudnionych pracowników będzie wykształconych w Zespole Szkół Technicznych i Zespole Szkół Zawodowych nr 6 w Suwałkach, gdzie Spółka prowadzi klasy patronackie. We wrześniu powstanie także przyzakładowe przedszkole dla dzieci pracowników FORTE. Już na samym początku inwestycji, Maciej Formanowicz, prezes zarządu Fabryk Mebli „FORTE” S.A. mówił: „Jesteśmy niezwykle usatysfakcjonowani, uruchamiając inwestycję, znaczącą nie tylko dla regionu, ale także dla całej polskiej gospodarki i kluczową dla branży meblowej. Udowadniamy, że duże inwestycje nie są domeną wyłącznie zagranicznego kapitału. Inwestycja w Suwałkach to rdzennie polski projekt, który tworzy wartość dodaną dla całej polskiej gospodarki.”

FORTE to polski i europejski lider produkcji mebli do samodzielnego montażu. Spółka posiada cztery nowoczesne zakłady produkcyjne w Polsce zlokalizowane w Białymstoku, Hajnówce, Ostrowi Mazowieckiej i Suwałkach. Początki spółki sięgają 1992 roku. W 1996 roku, spółka debiutowała na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. W numerze 1/2017 Magazynu OZEON przeczytać możemy obszerny wywiad z prezesem Formanowiczem. Dowiedzieć się w nim możemy, skąd wziął się pomysł na biznes, że porażki mogą zaowocować wielkim sukcesem i jak ważna w życiu jest rodzina, pracownicy i ekologia. 15 lutego 2018 roku, zostały wyprodukowane pierwsze, próbne egzemplarze płyt. Po zakończeniu badań właściwości fizykomechanicznych i chemicznych, fabryka będzie mogła uruchomić produkcję płyty drewnopochodnej, która docelowo zaspokoi w całości zapotrzebowanie FORTE na ten surowiec.

O samej inwestycji, ale i również o pracy w Fabrykach Mebli „FORTE” S.A., opowiadał redakcji Magazynu OZEON, Jakub Kaczorowski, Dyrektor Zakładu.

Jak wyglądały przygotowania do tak ogromnej inwestycji i na jakim obecnie jesteście etapie?

Myślę, że wszystko zaczyna się od marzeń. A to dlatego, że inwestycja ta była marzeniem, przede wszystkim, prezesa Macieja Formanowicza, który następnie zaszczepił to marzenie w całym Zarządzie firmy. Wszystko po to, aby uniezależnić się od dostawców płyty wiórowej, którą wykorzystujemy do produkcji mebli. Postanowili wspólnie, że zrealizują projekt, a konkretnie budowę fabryki płyty wiórowej, tutaj właśnie, na terenie Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Utworzono spółkę Tanne Sp. z o.o. i w połowie 2016 roku rozpoczęła się budowa hali magazynowej.

Budowę magazynu rozpoczęto w połowie 2016 roku, a teraz, w marcu 2018 siedzimy i rozmawiamy w biurze nowej fabryki. Niezwykle szybko.

Inwestycja została przeprowadzona w rekordowym czasie. Zwłaszcza, jak na polskie warunki. Ogromne znaczenie miało tutaj zaangażowanie całego zespołu, każdej osoby, która pracowała przy tym projekcie od samego początku do końca.

Budowa Zakładu Tanne. Sierpień 2017

A jak wygląda proces zatrudnienia w nowej fabryce?

W tej chwili zatrudniamy 186 osób ogółem, w zakładzie produkcji płyty, magazynie i wydziale oklejania. W tym pierwszym okresie, kiedy jeszcze dokonujemy wszelkich testów produkcyjnych, weryfikacji przez dostawców technologii itd, wykorzystujemy czas na ciągłe doszkalanie pracowników. Należy tutaj nadmienić, że w Polsce istnieje rynek pracownika. Musieliśmy pozyskać dobrych pracowników, specjalistów w swojej dziedzinie, a konkretniej specjalistów w dziedzinie produkcji płyt drewnopochodnych. Nie jest to proste, ale udało się. Sama rekrutacja trwała około roku, następnie etapy szkoleń, które trwają cały czas, ponieważ pozyskanie wiedzy technologicznej w tym zakresie, wcale nie jest takie proste. Obecnie trwa etap rozruchowy, testy urządzeń jak i samego produktu. Ciągłą, trzyzmianową produkcję planujemy rozpocząć w drugiej połowie kwietnia.

Prezes Formanowicz, w wywiadzie udzielonym kilka miesięcy temu Magazynowi OZEON, mówił, że większość producentów koncentruje się na produkcji płyt laminowanych. Tutaj będzie produkowana płyta surowa, dzięki czemu będziecie mieli większe pole manewru w produkcji późniejszych mebli.

Tak naprawdę, proces produkcji płyty surowej, rozpoczyna się zaplanowaniem produkcji mebli. Wszystko po to, aby produkować płyty konkretnie dopasowane do naszych projektów mebli, tak aby ograniczyć straty odpadowe. Dzięki temu obniżymy również koszt produkcji mebli.

Uroczystości z okazji wmurowania kamienia węgielnego

Wiadomo, że produkcja mebli powiązana jest z wycinką drzew. Jakie stosujecie rozwiązania, ewentualnie, planujecie zastosować w celu uzupełniania drzewostanów?

Cały koncept produkcji mebli ma u swoich podstaw projekt produkowania mebli ekologicznych. Dlatego też został już poczyniony szereg istotnych działań związanych z szeroko pojętą ekologią. W FORTE właśnie trwa projekt objęcia wszystkich produkowanych mebli certyfikatem FSC, który promuje odpowiedzialne gospodarowanie zasobami leśnymi. Zaczyna się na kupnie kontrolowanego drewna od certyfikowanych dostawców, poprzez odpowiedzialne wykorzystanie surowca, aż po wytwarzanie mebli z komponentów dostarczanych przez certyfikowanych dostawców. Ważne jest również to, że FORTE, jako Grupa wdrożyła również system zarządzania środowiskowego, w którym za istotę uznano podejście proekologiczne, redukcję emisji zanieczyszczeń i rozważne gospodarowanie odpadami. Dodatkowo, aby wyjść poza rynek europejski, produkowana przez nas płyta będzie o standardach wyższych niż wymagają normy tj. odznaczać będzie się niską emisją i zawartość formaldehydu. Będziemy zmierzać do spełnienia najostrzejszych norm wymaganych w USA. Chcąc zdobywać rynek, ekologię traktujemy na równi z ekonomią i rozwojem społecznym.

A jak to wszystko ma się do emisji zanieczyszczeń? Nie ukrywam, że jadąc tutaj widziałem całkiem spory obłok dymu nad fabryką.

Cała instalacja technologiczna oparta jest o najnowocześniejsze systemy zabezpieczeń chroniących środowisko. Ten rzekomy dym, który pan widział, to nie jest dym. To para wodna która wydobywa się z urządzeń do suszenia drewna. Pragnę zaznaczyć, że w tej fabryce nie ma ani jednego komina, a odprowadzane gazy są oczyszczane na najnowocześniejszych filtrach. Cała linia produkcyjna, jak i kotłowania wyposażona jest w szereg systemów filtracji dzięki którym to, co wydostaje się z fabryki, to jedynie czysta para wodna. Natomiast sama kotłownia, która dostarcza ciepło technologiczne, oparta jest na biomasie.

Innowacyjne podejście do produkcji to jedna rzecz, ale jak jeszcze chcecie zwiększyć swoją konkurencyjność wobec innych firm produkujących meble, nie tylko polskich, ale i z Europy?

W ostatnich latach bardzo zwiększyło się zapotrzebowanie na płytę, z której produkujemy meble. Wynika to z tego, że obecnie częściej chcemy zmieniać swoje wnętrza aby podążać za nowymi trendami, wobec czego wymieniamy stare meble na nowe, (nie tak jak kiedyś np. co 20 czy 30 lat). Większy popyt na meble zwiększa zapotrzebowanie na płytę. Teraz, kiedy będziemy produkować ją u siebie, dla siebie, nie będziemy uzależnieni od dostawców, co przełoży się na naszą konkurencyjność.

Zaznaczmy jeszcze, że tutaj funkcjonuje magazyn, fabryka płyty, która niedługo rusza z produkcją i jeszcze powstanie fabryka mebli, takie swoiste 3 w 1.

Tak. Należy to wyraźnie zaznaczyć, że jest tutaj produkcja dwuwydziałowa. Produkcja płyty surowej oraz produkcja płyty oklejanej. Całkowicie, tylko i wyłącznie w tym miejscu. Staniemy się, swego rodzaju, producentem surowca meblowego. To także wpłynie na naszą konkurencyjność.

Z rozmowy z prezesem Formanowiczem, wiem, że 90% Waszych mebli kierowanych jest na zachodni rynek. A jak chcecie wzmocnić swoją sprzedaż na Polskim rynku, tak aby Polacy chcieli kupować meble od Polskiego producenta, a nie zagranicznych firm?

Jednym z elementów sprzedaży na krajowym rynku jest współpraca z dużymi sieciami, które sprzedają meble, np. z Agatą. Na polskim rynku, staramy się rozwijać naszą markę FORTE poprzez działania marketingowe, które nas wyróżniają. Wierzymy, że każdy dom zasługuje na piękno, bezpieczeństwo i komfort. Naszym celem jest tworzenie silnej organizacji, która w swojej działalności opiera się o uniwersalne wartości takie jak: współpraca, odpowiedzialność, rozwój i wrażliwość. Chcemy być wzorem nowoczesnej i solidnej firmy na kolejne dziesięciolecia.

W Ostrowi, przy fabryce FORTE, funkcjonuje przedszkole przyzakładowe, zaznaczmy, że dwujęzyczne. Tutaj, w Suwałkach, również planowane było wybudowanie przedszkola. Jak wygląda proces zaawansowania tego pomysłu?

To już nie jest pomysł, to już końcowy etap realizacji. We wrześniu rusza przedszkole, na podobnych zasadach jak przedszkole w Ostrowi Mazowieckiej. Dwa tygodnie temu odbyło się już pierwsze spotkanie z rodzicami dzieci, które będą do tego przedszkola uczęszczały. W naszej firmie dbamy o pracowników i ich rodziny. Staramy się mocno współpracować z administracją miast, w których zlokalizowane są nasze fabryki. W Suwałkach miasto zobowiązało się do zorganizowania komunikacji autobusowej do fabryki, ale pogoda uniemożliwia budowę odpowiedniej infrastruktury. Zakupiono specjalny autobus, oczywiście z firmy w Suwałkach. Na razie, na własny koszt dowozimy pracowników z Suwałk, ale docelowo, od lipca będzie kursował autobus.

Na koniec chciałem zapytać, jak Pan, osobiście ocenia pracę w FORTE, czy ta praca spełnia Pana oczekiwania, czy realizuje się Pan w tym co robi? A może najważniejsze, co zdecydowało, że zatrudnił się Pan właśnie w tej firmie?

Tak, oczywiście. Są dwa powody, dlaczego pracuję akurat tutaj. Po pierwsze, pracowałem w tej branży ostatnie 5 lat, w firmie, która produkuje płyty wiórowe. Po drugie, chciałem się rozwijać w zakresach operacyjnych, np. jako dyrektor zakładu. A najważniejsze, poczułem się dumny, kiedy otrzymałem propozycję pracy w FORTE. Czy mogłem odmówić? (śmiech).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here