IX Europejski Kongres Gospodarczy i European Start-up Days w Katowicach z rekordową frekwencją
Katowice, 9 maja 2017 r. – Pełne wykorzystanie przestrzeni Międzynarodowego Centrum Kongresowego i Spodka, namiot konferencyjny na placu Sławika i Antalla oraz dodatkowe sale konferencyjne w hali wielofunkcyjnej MCK – organizatorzy Europejskiego Kongresu Gospodarczego (European Economic Congress – EEC) są gotowi na przyjęcie rekordowej liczby gości. Na wydarzenie zarejestrowało się ponad 8,5 tys. osób. Odbywające się równolegle w Spodku European Start-up Days w tym roku odwiedzi ponad 2,5 tys. osób. W dniach 10-12 maja w Strefie Kultury oraz w pobliżu katowickich hoteli trudno będzie o wolne miejsce parkingowe.
– Pierwsza edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach odbyła się w maju 2009 roku. Od tamtej pory, każdego roku przez trzy wiosenne dni, w stolicy Górnego Śląska bije gospodarcze serce Europy. Katowicka debata wpisała się na stałe w kalendarz najważniejszych biznesowych konferencji w Europie Centralnej. Po raz kolejny w Międzynarodowym Centrum Kongresowym i w Spodku przyjmiemy znamienitych gości z Europy i świata. Zainteresowanie uczestnictwem w tegorocznej odsłonie wydarzenia jest rekordowe. Cieszy nas, że Kongres z edycji na edycję zyskuje coraz większą skalę – mówi Wojciech Kuśpik, inicjator EEC, Prezes Grupy PTWP SA.
W tym roku na Europejski Kongres Gospodarczy do Katowic przyjadą reprezentanci biznesu, prezesi największych firm, naukowcy i praktycy, decydenci mający realny wpływ na życie gospodarcze i społeczne oraz politycy i eksperci z kraju, Europy i świata w liczbie większej niż podczas poprzednich edycji. W przeddzień wydarzenia organizator zarejestrował ponad 8,5 tys. uczestników.
Udział w IX edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego potwierdzili m.in.: Jerzy Buzek, poseł do Parlamentu Europejskiego, przewodniczący Parlamentu Europejskiego w latach 2009-2012, prezes rady ministrów w latach 1997-2001, przewodniczący Rady EEC; Jos Delbeke, dyrektor generalny ds. działań w dziedzinie klimatu Komisji Europejskiej; Mikuláš Dzurinda, prezes Wilfried Martens Centre for European Studies, premier Słowacji w latach 1998-2006; Jan Fischer, czeski polityk, premier Republiki Czeskiej w latach 2009-2010; Eugene Kandel, izraelski ekonomista, CEO, Start-Up Nation Central, profesor ekonomii i finansów, Hebrew University of Jerusalem; Jaromír Kohlíček, poseł do Parlamentu Europejskiego, wiceprzewodniczący Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii (ITRE); Andrius Kubilius, litewski polityk, premier Litwy w latach 1999-2000 oraz 2008-2012, Tomáš Novotný, wiceminister przemysłu i handlu ds. funduszy unijnych, wspierania prac badawczo-rozwojowych, inwestycji i innowacji Czech; Maroš Šefčovič, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej ds. unii energetycznej; Mirek Topolánek, członek zarządu Eustream, premier Republiki Czeskiej w latach 2006-2009 oraz Žygimantas Vaičiūnas, minister energetyki na Litwie.
Do Katowic przyjedzie kilkudziesięciu reprezentantów polskiego rządu, m.in.: Witold Bańka, minister sportu i turystyki; Piotr Dardziński, podsekretarz stanu, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa; Jarosław Gowin, wiceprezes Rady Ministrów, minister nauki i szkolnictwa wyższego; Michał Kurtyka, podsekretarz stanu, Ministerstwo Energii; Mateusz Morawiecki, wiceprezes Rady Ministrów, minister rozwoju i finansów; Piotr Naimski, sekretarz stanu, Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej; Paweł Sałek, sekretarz stanu, pełnomocnik rządu ds. polityki klimatycznej, Ministerstwo Środowiska; Witold Słowik, podsekretarz stanu, Ministerstwo Rozwoju; Krzysztof Szubert, doradca strategiczny ministra cyfryzacji, pełnomocnik ministra ds. współpracy międzynarodowej, Ministerstwo Cyfryzacji; Łukasz Szumowski, podsekretarz stanu, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego; Konrad Szymański, sekretarz stanu ds. europejskich, Ministerstwo Spraw Zagranicznych; Krzysztof Tchórzewski, minister energii; Grzegorz Tobiszowski, wiceminister energii; Tomasz Żuchowski, podsekretarz stanu, Ministerstwo Infrastruktury
i Budownictwa.
Doświadczeniem i wiedzą o biznesie na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach podzielą się m.in.: Arvind Bali, CEO, Videocon, Indie; David Harmon, wiceprezes ds. globalnych public affairs, Huawei; Eugene Kandel, CEO, Start-Up Nation Central, były kierownik Krajowej Rady Gospodarczej Izraela oraz doradca gospodarczy premiera Izraela; Preston McAfee, główny ekonomista, Microsoft Corporation.
W Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach zaangażowane są przedsiębiorstwa z Polski, Europy Centralnej i międzynarodowe korporacje, m.in: 3M, ArcelorMittal, Atende, BASF, Budimex, Canon, Deutsche Bank, Echo Investment, Enea, EY, Grupa PKP, HSBC, ING Bank, Huawei, Kapsch, KGHM Polska Miedź, KPMG, Microsoft, Orlen, PGE, PGNiG, PwC, Siemens, Veolia a także czołowe polskie firmy, które realizują dynamiczną ekspansję na rynki zagraniczne: Maspex, Polpharma, Synthos, TDJ i URSUS.
W dniach 11-12 maja br., w Spodku odbędzie się także wydarzenie towarzyszące – European Start-up Days, z udziałem wizjonerów, prekursorów innowacyjnych rozwiązań i przedsiębiorców różnych branż. Celem imprezy jest integracja środowiska młodych przedsiębiorców z ekspertami, prezesami dużych spółek, inwestorami i odnoszącymi sukcesy biznesmenami. Swój udział w wydarzeniu zgłosiło ponad 2,5 tys. osób.
Dla sprawnej organizacji Kongresu, poza zaaranżowaniem przestrzeni MCK i Spodka, dostawiony został namiot konferencyjny na placu Sławika i Antalla. W hali wystawienniczej o powierzchni 8 tys. metrów kwadratowych, którą wypełnią stoiska partnerów i studia prasowe, staną również dobudowane sale konferencyjne i scena z widownią.
Spodek będzie areną inauguracji Europejskiego Kongresu Gospodarczego (10 maja) oraz debat i prezentacji podczas European Start-up Days (11-12 maja).
– Po raz kolejny miasto Katowice i Strefa Kultury znajdą się w centrum zainteresowania mediów. Dokładamy wszelkich starań, aby organizacja naszego przedsięwzięcia przebiegła sprawnie, a mieszkańcy Katowic w jak najmniejszym stopniu odczuwali skutki sąsiedztwa imprezy o takiej skali. Spodziewamy się dużego natężenia ruchu w okolicach Spodka i Międzynarodowego Centrum Kongresowego, zwłaszcza w środę 10 maja i w czwartek 11 maja, w godzinach porannych, przed inauguracją Kongresu i European Start-up Days. Ze względu na ograniczoną ilość miejsc parkingowych, rekomendujemy dojazd na miejsce komunikacją miejską bądź taksówkami – dodaje Wojciech Kuśpik.
***
Europejski Kongres Gospodarczy (European Economic Congress – EEC) w Katowicach to trzydniowy cykl debat, spotkań i wydarzeń towarzyszących z udziałem ponad 8 tysięcy gości z Polski, Europy, świata. W blisko 100 sesjach bierze co roku udział kilkuset panelistów, a także komisarze unijni, premierzy i przedstawiciele rządów państw europejskich, prezesi największych firm, naukowcy i praktycy, decydenci, mający realny wpływ na życie gospodarcze i społeczne. W opiniotwórczym gronie, w formie otwartej debaty publicznej, prowadzone są rozmowy o kwestiach najistotniejszych dla rozwoju Europy.
Europejski Kongres Gospodarczy został uznany za forum jednej z najbardziej reprezentatywnych dyskusji o przyszłości Europy. Tezy wystąpień najważniejszych uczestników są często cytowane i szeroko komentowane.
Więcej informacji o Europejskim Kongresie Gospodarczym – www.eecpoland.eu
Dzieki za interesujacy artykul, terez bede tu wpadac czesciej 🙂