Światowe Dni Morza 2018

  0
  865

  Lokalizacja: Szczecin
  Termin: 13- 15 VI 2018
  www.worldmaritimeday.org

  Światowe Dni Morza 2018 odbędą się w dniach 13-15 czerwca br. w Szczecinie. Wydarzenie organizowane jest przez Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej we współpracy z Międzynarodową Organizacją Morską (ang. International Maritime Organization, IMO).

  Tegoroczny temat wiodący – IMO70: Lepsza żegluga dla lepszej przyszłości – stwarza okazję do zrobienia bilansu oraz spojrzenia w przeszłość, jak również w przyszłość, odnosząc się do aktualnych i przyszłych wyzwań dla transportu morskiego w celu utrzymania dalszych zintensyfikowanych działań na rzecz zrównoważonego rozwoju. a

  Światowy Dzień Morza został ustanowiony 17 marca 1978 roku, by podkreślić fakt wejścia w życie w 1958 roku konwencji powołującej IMO. Po raz pierwszy obchody święta zostały zorganizowane w 2005 r. w Portugalii. W 2017 roku gospodarzem ŚDM była Panama, natomiast w 2019 roku wydarzenie zostanie zorganizowane przez Kolumbię.

  15 czerwca 2018 roku w Szczecinie odbędzie się inauguracja spotkania formatu „16+1” na szczeblu ministrów i wiceministrów ds. morskich z państw Europy Środkowo-Wschodniej i Chin. Będzie stanowić to kontynuację współpracy i ustaleń podjętych podczas II Spotkania Ministrów Transportu państw Europy Środkowo-Wschodniej i Chin, które zostało zorganizowane w dn. 25 – 26 października 2017 r. w Warszawie. Tematem spotkania będą zagadnienia związane z żeglugą morską.

  W dniach 15-16 czerwca odbędzie się również VI edycja Międzynarodowego Kongresu Morskiego, który będzie zwieńczeniem obchodów Światowych Dni Morza. Pięć dotychczasowych edycji pozwoliło zbudować i ugruntować Kongresowi Morskiemu markę rozpoznawalną w Polsce i na świecie. Corocznie bierze w nim udział średnio ponad 300 firm i instytucji oraz reprezentantów ponad 30 polskich miast i 15 krajów, jak również przedstawiciele międzynarodowych organizacji morskich, takich jak Międzynarodowa Organizacja Morska, SEA Europe, European Barge Union, European Sea Ports Organisation czy European Federation of InlandPorts.

  Więcej na temat Światowych Dni Morza 2018 na stronie www.worldmaritimedaypoland.org