pixabay.com

Podczas VII Europejskiego Kongresu Samorządów w Mikołajkach odbyła się dyskusja na temat racjonalnego gospodarowania wodą, w której wzięli udział: Marcin Iskra – Właściciel Kancelarii Prawnej ISKRA&ISKRA,
Magdalena Fuk – Prezes Zarządu Fundacji Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich, Szymon Sikorski – Pełnomocnik Rektora Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie, Rafał Bonter – Prezes Zarządu XYLEM Water Solutions Polska oraz Kararina Hazuchova – Niezależna analityczka ds. środowiska.

Rolę wody w XXI wieku porównuje się do tej, którą w XX wieku pełniła ropa naftowa. Postrzega się ją jako istotny element zarówno życia ludzkiego, jak i gospodarki. Niestety czysta woda staje się coraz częściej towarem deficytowym. Narasta problem jej niedoboru i zanieczyszczania. Dlatego kwestia dostępu do wody staje się jednym z ważniejszych problemów w Europie, a szczególnie w Polsce, ze względu na jej nieduże zasoby i zmiany klimatyczne. Do tego dochodzi problem ograniczenia możliwości podejmowania decyzji na poziomie lokalnym o zatrzymywaniu wody na swoim terenie.

Uczestnicy dyskusji podkreślili, że jesteśmy na trzecim miejscu od końca pod względem czystej wody w Europie. Obecnie mamy straty wody na poziomie 23%, zaś Unia Europejska wymaga od nas aby zminimalizować to zjawisko. W tym celu do 2023 roku samorządy powinny rozpocząć analizę ilości wycieków w swojej infrastrukturze wodnej, tak aby w roku 2027 spełnić określone parametry. Podjęto także tematykę małej retencji, która obecnie jest w naszym kraju na poziomie 6,5%. Dobrym wzorem do naśladowania jest Hiszpania, która retencjonuje wodę na poziomie 40%. Podkreślono znaczącą rolę Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie w całym procesie, które od 2018 roku prowadzi na terenie naszego kraju szereg działań edukacyjnych.

Więcej informacji w wakacyjnym drukowanym wydaniu Magazynu OZEON – Ekologia / Gospodarka / Biznes

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here