W piątek 2 października wystartuje jedna z największych, a przy tym najwszechstronniejsza impreza dla miłośników ruchu w Polsce – 11. TAURON Festiwal Biegowy w Krynicy-Zdroju. Przez trzy dni w uzdrowisku pobiegnie i pomaszeruje tym razem ok. 6 000 osób z Polski i zagranicy. Wydarzenie odbędzie się w ścisłym reżimie sanitarnym i zostanie dostosowane do aktualnych przepisów dot. przeciwdziałaniu pandemii COVID-19. Zapisy trwają w portalu www.festiwalbiegowy.pl.

„Zdrowie uczestników jest najważniejsze”

W nową dekadę Festiwal Biegowy wstępuje w nowej rzeczywistości i z nowym terminem – 2-4 października 2020 r. Organizacji wydarzenia w tradycyjnym wrześniowym terminie przeszkodziła pandemia COVID-19 i wywołany nią wzrost liczby zachorowań na koronawirusa w woj. małopolskim, a w następstwie – zwiększenie rygoru sanitarnego w powiecie nowosądeckim. – Decyzja o przesunięciu imprezy w czasie była dla nas trudna, ale podjęliśmy ją z pełną odpowiedzialnością. Zdrowie uczestników i gości imprezy w dobie pandemii COVID-19 jest dla nas priorytetem – podkreśla Zygmunt Berdychowski, twórca Festiwalu Biegowego w Krynicy-Zdroju.

Wprowadzenie w dn. 8 sierpnia 2020 r. tzw. „czerwonej strefy” w 20 powiatach w 6 województwach, w tym w powiecie nowosądeckim, przyniosło pożądany efekt – liczba nowych zakażeń spadła do niskiego poziomu, a nowe zakażenia mają dziś już charakter miejscowych ognisk (wesela, uroczystości itp.). To, wraz z szerokozakrojonymi środkami bezpieczeństwa powziętymi przez Fundację „Festiwal Biegów”, przewidującymi m.in. obowiązek zakrywania twarzy i ust, dezynfekcje rąk i powierzchni, ograniczenie do niezbędnego minimum kontaktu między biegaczami poprzez wprowadzenie specjalnych stref startowych i zbiórkowych oraz wydzielonych powierzchni bezkontaktowych w biurze zawodów, pozwoli bezpiecznie przeprowadzić 11. TAURON Festiwal Biegowy.

Z uwagi na ograniczenia byliśmy zmuszeni do rezygnacji z kilku aktywności które od lat towarzyszyły krynickiej imprezie (Forum Sport Zdrowie Pieniądze, Strefa Dzieci), jednak nadal planujemy festiwalowe EXPO w którym udział zadeklarowało kilkadziesiąt firm. Na scenie zobaczymy występy artystów w ramach Festiwalu zespołów lachowskich i góralskich – informuje Fundacja „Festiwal Biegów”.

Pod górę i z górki

11. TAURON Festiwal Biegowy to 25 konkurencji biegowych i nordic walking, z trasami o długości ponad 300 km. Najdłuższą trasę posiada Bieg 7 Dolin, rozgrywany w ramach Ultramaratonu Wyszehradzkiego im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Koronnym dystansem pozostaje festiwalowa „setka” – Bieg 7 Dolin 100 km. Do wyboru są także krótsze dystanse, rozgrywane na kolejnych fragmentach trasy wyznaczonej w urokliwym Beskidzie Sądeckim. Do wszystkich konkurencji górskich i ultra w Krynicy zgłosiło się już blisko 3200 osób.

Najtrudniejsza konkurencja krynickiego Festiwalu pozostaje Iron Run, W ciągu trzech dni uczestnicy wystartują aż 9 razy. Biegając po ulicy i po górach pokonają ponad 140 km. Do startu zgłosiła się rekordowa liczba 160 zawodników, w tym aż 11 kobiet. – Iron Run to wyzwanie dla najsilniejszych. W Krynicy „słaba płeć” bywa tą silniejszą– podkreśla Zygmunt Berdychowski, który już dwukrotnie kończył tę morderczą konkurencję.

Największym biegiem ponownie będzie ORLEN Życiowa 10-tka, do której zgłosiło się już prawie 1300 osób. Wyróżnikiem konkurencji jest opadająca na całej długości trasa (deniwelacja terenu 128 m). Zawodnicy startują drugiego dnia imprezy i biegną z krynickiego deptaka do Centrum Rekreacji i Sportu Zapopradzie w Muszynie. 

Ponad 700 osób zgromadzą Koral Maraton i półmaraton. O tytuły mistrzów kraju w górskich odmianach nordic walking na stokach Jaworzyny Krynickiej i Góry Parkowej powalczy ponad 300 osób.

11. TAURON Festiwal Biegowy to także – a może przede wszystkim – rekreacja i zabawa. Można wystartować w Biegu z krawatem, przywdziać fantazyjne stroje w Biegu Przebierańców czy bawić się z pociechami w biegach dzieci i kibiców. Rozbieganym paniom dedykowany jest Bieg Kobiet. Profilaktyce zdrowotnej dedykowany jest Bieg „1 km dalej od cukrzycy”.

Pobiegną, by… pojechać!

Wyróżnikiem TAURON Festiwalu Biegowego są wyjątkowe nagrody dla uczestników. Pula tegorocznej edycji to 300.000 złotych, w tym 100.000,- złotych w gotówce.

Ponadto jeden z uczestników imprezy wróci do domu nowiutkim samochodem osobowym o wartości ponad 64 tys. zł, ufundowanym przez wieloletniego sponsora Festiwalu Przedsiębiorstwo Produkcji Lodów „Koral”. – Krynicki Festiwal i cała Fundacja „Festiwal Biegów” mają ogromne zasługi w popularyzowaniu zdrowego trybu życia, a My podzielamy tę ideę. Dziś nie wyobrażamy sobie, by lodów Koral mogło zabraknąć w Krynicy. Wpisały się one w krajobraz Festiwalu tak samo jak pamiątkowe medale, które otrzymują biegacze – podkreśla Mariusz Jurek

Przede wszystkim ruch

– W dobie COVID-19 stawiamy przede wszystkim na aktywność na świeżym powietrzu i dynamikę wydarzenia. Będziemy unikać powstawania skupień ludzkich i pilnować dystansu społecznego uczestników. Zapewnimy niezbędne środki higieny i zabezpieczenie medyczne wydarzenia. Wdrożymy starty indywidualne i grupowe, zgodnie z wytycznymi Rządu RP oraz służb sanitarno-epidemiologicznych. Chcemy, by uczestnicy czuli się bezpiecznie, ale i komfortowo – podkreśla Zygmunt Berdychowski.

Przyłącz się!

Listy startowe 11. TAURON Festiwalu Biegowego są wciąż otwarte. – Gorąco zapraszamy na biegowe święto do Krynicy-Zdroju. Razem pobiegnijmy przez Beskid Sądecki w komfortowych, a przede wszystkim bezpiecznych warunkach – zachęca Anna Czerwińska, Prezes Zarządu Fundacji „Festiwal Biegów”.

W 2021 r. Fundacja „Festiwal Biegów” planuje powrócić do tradycyjnej formy imprezy, z pełnym programem sportowym (30 konkurencji). koncertami, strefami aktywności, spotkaniami z gwiazdami sportu.

11. TAURON Festiwal Biegowy, 2-4 października 2020, Krynica-Zdrój / Muszyna:

  • Aktualności: TUTAJ
  • Rejestracja uczestników: TUTAJ

Sponsorem tytularnym imprezy jest TAURON Polska Energia SA.

Partnerami imprezy są m.in.: PKN Orlen, Małopolska, Przedsiębiorstwo Produkcji Lodów Koral, Uzdrowisko Żegiestów, UNITOP, Koleje Małopolskie, Muszynianka, Zdrowy Projekt, Power Canvas, International Visegrad Fund, Power Canvas, DIADORA, Tryumf, Towarzystwo Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą, Centrum Projektów Europejskich, Interreg PL-SK, MOSiR, Galicjanka, Sylveco, Fundacja w Biegu, Lech Free, Kolej Gondolowa, Buff, Ministerstwo Sportu, Krynica Zdrój, Muszyna.

Honorowy patronat nad imprezą objął Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski.

Honorowy patronat nad Biegiem 7 Dolin 100 km w ramach Ultramaratonu Wyszehradzkiego im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego objęła Marszałek Sejmu RP Elżbieta Witek.

Fundacja „Festiwal Biegów”

Projekt współfinansowany przez rządy Czech, Węgier, Polski i Słowacji poprzez Granty Wyszehradzkie Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego. Misją funduszu jest promowanie pomysłów na trwałą współpracę regionalną w Europie Środkowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here