Sejm ujednolicił stawkę VAT na domowe instalacje fotowoltaiczne. Po wejściu tego prawa w życie podatek ten zostanie obniżony z 23 proc. do 8 proc. na mikroinstalacje fotowoltaiczne realizowane na przydomowym gruncie lub budynku gospodarczym. Dotychczas 8 proc. VAT dotyczył tylko własnych domów.

Niższy 8-procentowy VAT na panele słoneczne mogą płacić ci, którzy stawiają instalację przy budynku mieszkalnym. Muszą spełnić tylko warunki określone w zmianie Prawa o ochronie środowiska oraz niektórych ustaw. Przepisy weszły w życie 23 listopada 2019 r.

Stawka 8 proc. VAT dotyczy mikroinstalacji „funkcjonalnie związanych” z budownictwem objętym społecznym programem mieszkaniowym. Zalicza się tu obiekty budownictwa mieszkaniowego lub ich części, np. domy, bloki itp. To też budynki ochrony zdrowia z zakwaterowaniem, opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych. Także mieszkania w budynkach niemieszkalnych (np. usługowo-handlowych, biurowych, instytucjonalnych). Z budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym wyłączone są lokale użytkowe. Co ważne, wyłączone są domy jednorodzinne, których powierzchnia użytkowa przekracza 300 m2 i mieszkania o powierzchni użytkowej powyżej 150 m2.

Do tej pory 8-procentowy VAT na panele słoneczne był naliczany tylko, gdy dotyczył umieszczenia instalacji na budynku. Jeśli ktoś chciał postawić panele na przykład na garażu, podjeździe, parkingu albo obok domu czy bloku mieszkalnego – to za to płacił już wyższy 23-procentowy VAT. Po zmianie przepisów nie ma tego rozróżnienia.

Ta poprawka oznacza, że właściciele jednorodzinnych budynków mieszkalnych o powierzchni do 300 mkw będą mogli wykonać instalację fotowoltaiczną z podatkiem VAT w wysokości 8 proc., jeśli tylko będzie funkcjonalnie związana z tymi budynkami – tłumaczy Piotr Woźny, prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, z którego pochodzą dofinansowania z programu “Mój Prąd”.

Wprowadzoną zmianę chwali także minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Jak mówi, rozwój energetyki prosumenckiej jest jedynym sposobem na osiągnięcie w 2020 r. zadeklarowanego przez Polskę poziomu 15 proc. udziału OZE w ogólnej produkcji energii elektrycznej. I zapowiada, że kolejne ułatwienia dla prosumentów energii mogą wejść w życie na początku roku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here