Stolica Małopolski ma powody do dumy. W budynku Urzędu Miasta Krakowa z inicjatywy radnego miasta, Łukasza Wantucha oficjalnie ruszyła maszyna skupująca plastikowe butelki.

Jak działa automat do skupu plastikowych butelek?

To nic skomplikowanego. W specjalny otwór wkładamy butelkę, maszyna waży ją i analizuje jej rozmiar, następnie wypłaca pieniądze – 10 lub 20 groszy za sztukę. Butelka musi posiadać kod kreskowy. Powinna też być opróżniona i nie może być zgnieciona.

Automat może przyjąć 800 plastikowych butelek, które powinny mieć kod kreskowy. Dodatkowo butelki powinny być opróżnione i nie mogą być zgniecione. Jak podkreślają radni butelkomat ma pomóc w utrzymaniu porządku w mieście.

Automaty skupujące plastik w krajach europejskich, m.in. w Niemczech czy Norwegii, nie są czymś nadzwyczajnym. Można je spotkać w niemal każdym hipermarkecie.

Wygląda jednak na to, że stajemy się coraz bardziej świadomi i wybieramy możliwości, które pozwalają nam ograniczyć zużycie tworzyw sztucznych. To świetny pomysł i mamy nadzieję, że kolejne miasta wprowadzą tego typu automaty. Nie trzeba daleko szukać, żeby pokazać, jak skuteczny jest to sposób by chronić środowisko naturalne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here