Transparentne panele słoneczne zrewolucjonizują rynek OZE

Zespół naukowców z Michigan State University opracował w pełni przejrzyste panele słoneczne, które mogą mieć wiele zastosowań w architekturze i innych dziedzinach, takich jak elektronika mobilna lub przemysł motoryzacyjny.

Zespół skupił się na współczynniku przezroczystości. Opracowali przezroczysty świecący koncentrator słoneczny lub TLSC, który można umieścić na przejrzystej powierzchni, takiej jak okno. Może on czerpać energię słoneczną bez wpływu na przepuszczalność światła.

Technologia wykorzystuje cząsteczki organiczne pochłaniające fale świetlne, które nie są widoczne dla ludzkiego oka, takie jak światło podczerwone i ultrafioletowe.
Richard Lunt, adiunkt inżynierii chemicznej i materiołoznawstwa na Wydziale Inżynierii MSU, powiedział:
„Możemy dostroić te materiały tak, aby odebrać tylko ultrafioletowe i bliskie podczerwieni, które następnie” świecą „na innej długości fali w podczerwieni. Uchwycone światło jest transportowane do konturu panelu, gdzie jest konwertowane na energię elektryczną za pomocą cienkich pasków fotowoltaicznych ogniw słonecznych. „

Ponieważ pionowy ślad jest większy niż dach, szczególnie w szklanych wieżach, urządzenia te mogą w pełni wykorzystywać fasady budynków. Nie miałyby one wpływu na projekt architektoniczny, ale zwiększyły by wydajność technologiczną. Co więcej ta technologia może być zintegrowana w starych budynkach.

Według New York Times:
„Jeśli ogniwa mogą stać się trwałe, można je zintegrować z oknami stosunkowo tanio, ponieważ wiele kosztów konwencjonalnej fotowoltaiki nie pochodzi z samego ogniwa słonecznego, ale z materiałów, na których jest montowany, takich jak aluminium i szkło. Pokrycie istniejących struktur ogniwami słonecznymi wyeliminowałoby część tych materialnych kosztów.

Jeśli przezroczyste panele ostatecznie okażą się komercyjnie opłacalne, generowana przez nie moc mogłaby znacząco zrekompensować zużycie energii w dużych budynkach, powiedział dr Lunt, który wkrótce zacznie nauczać na Michigan State University.

„Nie mówimy, że moglibyśmy zasilić cały budynek, ale mówimy o znacznej ilości energii, wystarczającej na takie rzeczy, jak oświetlenie i zasilanie codziennej elektroniki” – dodał.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here