Co roku na Forum Ekonomiczne – największą konferencję w Europie Środkowo-Wschodniej – przyjeżdża ponad 4 tys. gości. Swoje poglądy dotyczące aktualnej sytuacji politycznej, gospodarczej i społecznej na świecie wymienią szefowie rządów i parlamentów, ministrowie i parlamentarzyści z krajów naszego regionu, prezesi największych spółek, eksperci, przedstawiciele świata nauki, kultury oraz mediów z ponad 60 krajów.

Zygmunt Berdychowski – Przewodniczący Rady Programowej Forum Ekonomicznego

Panie Przewodniczący od 1992 roku organizujecie Państwo Forum Ekonomiczne w Krynicy-Zdroju. Ta międzynarodowa konferencja stała się jednym z najistotniejszych miejsc spotkań elit polityczno-biznesowych w Europie i nazywana jest Polskim Davos.

To chyba adekwatne określenie, bo tak jak forum w Davos jest unikalną konferencją na skalę Europy Zachodniej, tak trudno znaleźć dla nas konkurencję w Europie Środkowo-Wschodniej. Pierwotnie chcieliśmy zorganizować konferencję dotyczącą trzylecia przemian ustrojowych w Polsce po 1989 roku. Byłem wówczas posłem z okręgu nowosądeckiego, więc naturalnym wyborem miejsca spotkania była Krynica. Wtedy nic nie wskazywało na to, że skończy się na jednym okazjonalnym wydarzeniu. Nie mówiąc o tym, że nikt nie planował wtedy dużego, międzynarodowego cyklicznego forum gospodarczego, cieszącego się uznaniem. Nasze zaproszenie przyjęło około stu osób, a debata toczyła się w jednej sali Domu Zdrojowego. Teraz Forum Ekonomiczne zajmuje 18 sal. Forum się rozrasta, ale od zawsze kojarzone jest z Krynicą. Decyzja o pozostaniu w tym miejscu była najlepszą z możliwych, bo lokalizacja Forum Ekonomicznego jest jednym z jego głównych atutów. Tu mamy o niebo lepsze warunki niż w zamkniętym centrum konferencyjnym – więcej przestrzeni, swobody, bardziej urozmaicone menu niż w przypadku jednej firmy cateringowej wyłonionej w przetargu. Myślę, że nasi goście doceniają nie tylko wartość merytoryczną Forum, lecz także fakt, że odbywa się właśnie w Krynicy.

Co na przestrzeni tych lat się zmieniło? W którą stronę nasza gospodarka zmierza i jaka tematyka będzie dominowała w najbliższych latach.

Zmieniło się naprawdę wiele. Począwszy od samej organizacji, a skończywszy na biurze, które siłą rzeczy musiało zwiększyć zatrudnienie. Na początku była to lokalna konferencja, dziś to największe takie przedsięwzięcie w tej części kontynentu. W agendzie jest 250 tematów. W ubiegłym roku podczas Forum odbyło się 248 wydarzeń przygotowanych przez nas i przez naszych partnerów, więc skala jest podobna. Stawiamy na bardzo szerokie spectrum tematów. Dzięki temu każdy z naszych gości znajdzie coś dla siebie. Poruszamy przede wszystkim tematy gospodarcze, społeczne i polityczne. Staramy się jednak kreować także nowe trendy. Stąd w agendzie tematy kulturalne czy sportowe. Poprzeczką, do której staramy się równać są goście. Co roku 30% z nich pochodzi z zagranicy. Nasze zaproszenia trafiają do przedstawicieli rządów czy międzynarodowych korporacji ze wszystkich krajów w Europie – także jej krańców sięgających Kaukazu Południowego czy Chin i Stanów Zjednoczonych. Forum Ekonomiczne w tym roku zawitało także do Tbilisi, gdzie organizowaliśmy konferencję po raz pierwszy w historii. Otworzyli ją prezydenci Polski i Gruzji. Prezydent Andrzej Duda z wielkim uznaniem mówił o naszej organizacji. Z drugiej strony prezydent Margwelaszwili podkreślał, że cieszy się widząc jak to, co zaczęło się w Krynicy, miejscu gdzie bardzo lubi przyjeżdżać, teraz może zobaczyć w swojej ojczyźnie. To chyba dobre świadectwo tego jaki osiągnęliśmy poziom. Skromnie powiem jednak, że wciąż ciężko pracujemy nad ulepszeniem naszej konferencji, bo nawet ten wysoki poziom dostrzegany przez tak ważne osoby nie zaspokaja wciąż naszych ambicji. Skala przedsięwzięcia jest na tym etapie na tyle duża, że stale musimy zapraszać nowych gości, szukać kolejnych ekspertów, modyfikować formułę, aby zaproponować uczestnikom coś nowego.

Bardzo istotną rolę podczas Forum odgrywają startupy, tematyka OZE oraz elektromobilności.

To, że staramy się kreować trendy, mówić o tym, co przed nami – czasem w bardzo bliskiej przyszłości, czasem dalszej perspektywie, to nie puste słowa. Forum Ekonomiczne w Krynicy to miejsce spotkań ludzi, którzy już odnieśli duży sukces w biznesie, zarządzają swoimi globalnymi firmami. To także przestrzeń dla ludzi, którzy dopiero zaczynają. Prezentują się temu dużemu biznesowi. Te rozwiązania często są bardzo zaskakujące, innowacyjne, wchodzące z przytupem na rynek. Podczas Forum mają szansę się pokazać, może nawet zyskać inwestora. Tu trzeba zwrócić uwagę, że co roku organizujemy także Forum Inwestycyjne. To miejsce gdzie startupów jest zatrzęsienie. To im dedykowana jest ta konferencja. Zwycięzca konkursu, który tam się odbywa ma szansę prezentacji podczas Forum w ścieżce Startup Session Elite. Kwestie OZE czy elektromobilności, to tematy, o których będziemy rozmawiać w tym roku, bo oznaczają nieuchronne zmiany dla wszystkich ludzi. Regulacje prawne wymuszą wykorzystywanie zielonej energii, a koniec ery ropy naftowej – silniki na inne paliwa albo energię elektryczną. Inną sprawą jest to, czy my na tę przyszłość jesteśmy przygotowani, ale właśnie o tym będziemy rozmawiać podczas Forum Ekonomicznego.

Już we wrześniu spotkamy się podczas kolejnego Forum Ekonomiczne w Krynicy.  Jakich atrakcji możemy się spodziewać?

Forum to wyjątkowe wydarzenie i tak chcemy je także pokazać w tym roku. Ważne miejsce zajmą indywidualne rozmowy z najważniejszymi gośćmi, pod hasłami „Droga do sukcesu” czy „Rozmowy o Europie i świecie”. Zestaw zaproszonych gości jest naprawdę imponujący a to powinno przełożyć się na zainteresowanie innych gości. Każdy głos w dyskusji panelowej jest bardzo cenny, ale kiedy mamy okazję przysłuchiwać się rozmowie jeden na jednego, to nabiera to dodatkowego waloru i tak chcielibyśmy przedstawić naszych gości. Kiedy pytania kierowane są najważniejszych polityków, ludzi sukcesu, przedstawicieli firm, które jedną decyzją mogą poprawić albo skomplikować życie wielu ludzi, to nie ma siły, żeby nie padły tam bardzo konkretne słowa. Spróbujemy takiej formuły w tym roku. Jeżeli zostanie dobrze odebrana, to będzie pole do dalszego rozwijania Forum, a to jest najważniejsze. Novum będzie również raport Forum Ekonomicznego przygotowywany przez ekspertów Szkoły Głównej Handlowej. Po raz pierwszy formuła wydarzenia przewiduje bloki łączące panele dyskusyjne z prezentacją raportu oraz krótką rozmową z gośćmi. Szereg zagadnień będzie związanych z problemami ochrony zdrowia. W obradach Forum bierze udział kilkuset dyrektorów szpitali. Formuła konferencji sprzyja spotkaniom tych, którzy odpowiadają za kształt systemu ochrony zdrowia, z tymi, którzy w tym sektorze pracują. Spotkania poświęcone interesującym bieżącym problemom, obejmujące szeroki wachlarz zagadnień i perspektyw, znajdą również przedstawiciele przemysłu i samorządowcy. W tym roku czeka nas bardzo ważne wydarzenie, bo będziemy mieli do czynienia z posiedzeniem rządu w tej sprawie pod przewodnictwem premiera Mateusza Morawickiego i ministra zdrowia – Łukasza Szumowskiego. Ta część debaty od lat koncentruje na sobie wiele uwagi, bo przecież zdrowie dotyczy każdego z nas. Tu nie ma rozróżnienia na samorządowca czy polityka z pierwszych stron gazet, szefa lokalnej firmy czy międzynarodowej korporacji – noga czy ucho boli każdego tak samo. Część zagadnień będzie dotyczyła także spraw związanych z zatrudnieniem. Problem związany z rynkiem pracy i brakiem pracowników jest bardzo aktualny i nie może być pominięty podczas tak ważnego spotkania przedstawicieli różnych środowisk i branż. Temat będzie omawiany w różnych aspektach, związanych m.in. z Kodeksem Pracy, emigracją, jak również funkcjonowaniem rynku wewnętrznego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here