Trzy dni biegów dla amatorów i początkujących, ale też profesjonalistów,
biegaczy ulicznych i górskich, a nawet całych rodzin. Z medalami dla wszystkich
uczestników i wysokimi nagrodami pieniężnymi dla tych najlepszych.
Do tego spotkania z mistrzami biegania, warsztaty i seminaria biegowe,
strefy gier i zabaw, koncerty gwiazd…. Drugiej takiej imprezy w Polsce nie ma!

Dla zdrowia i zabawy…

Festiwal Biegowy – sportowa kontynuacja Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju, to najwszechstronniejsza i jedna z największych imprez biegowych w Polsce. W 2018 roku obejmuje ponad 30 konkurencji biegowych i nordic walking na dystansach od 300 metrów do 100 kilometrów, a łączna długość tras przekracza 300 kilometrów.

– Festiwal Biegowy w Krynicy to świetna impreza. Można nie tylko fajnie pobiegać na praktycznie dowolnym dystansie, ale i spotkać dawno niewidzianych biegowych przyjaciół i znajomych, bo na deptaku spotyka się niemal wszystkich! – mówi reprezentant Polski w biegach długich Szymon Kulka z Ropy, który na trasie Życiowej Dziesiątki – największego biegu Festiwalu – będzie się starał złamać swój polski rekord trasy – 28 minut i 31 sekund. Czeka nagroda w wysokości 10 tys. zł.

Sama Życiowa Dziesiątka to najszybszy bieg na 10 km w Polsce i jeden z najszybszych w Europie! Wszystko to zasługa opadającej na całej długości trasy z Krynicy-Zdroju do Muszyny (128 metrów deniwelacji terenu). To tu padają najlepsze wyniki w kraju, to tu biegacze łamią swoje rekordy życiowe. – Ten bieg to super motywator! – podkreśla Szymon Kulka.

W programie krynickiej imprezy są też KORAL Maraton, Konspol Półmaraton czy Krynicka Mila – w tym roku dedykowana rocznicy 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, z symbolicznym dystansem 1918 metrów. Uczestnicy Festiwalu pobiegną też nocą (rodzinna „piątka” i bieg na 7 km), a także wdrapią się przy pomocy kijów nordic walking na Górę Parkową i Jaworzynę. Będą też doskonale się bawić w Biegu Przebierańców czy Biegu z Krawatem – tu liczy się przede wszystkim kreatywność, a nie szybkość. Stworzenie kostiumu to czasami wiele godzin pracy, nakładów finansowych i przede wszystkim godzin poświęconych na jego wymyślenie. W ubiegłym roku wygrała Maria Słaby przebrana za… Blaszanego Drwala.

…dla wyzwania

Najtrudniejszą konkurencją Festiwalu jest Brubeck Iron Run. To bieg etapowy, w którym przez trzy dni uczestnicy startują na ulicy i w górach, ścigając się z rywalami alei i ostrymi limitami czasowymi w poszczególnych konkurencjach, a przede wszystkim – z własnymi słabościami.

– IRON RUN to nie jest wyzwanie dla każdego biegacza. Trzeba podejść do startu z respektem. Rywalizacja na pewno nie jest łatwa. Powiedziałabym, że nawet dłuższy dystans, ale pokonywany na raz, jest łatwiejszy. Wygląda na to, że przerwy na odpoczynek wcale tak bardzo nie pomagają… – mówiła na mecie ubiegłorocznej rywalizacji Patrycja Bereznowska, mistrzyni i rekordzistka świata w biegu 24-godzinnym.

Nie mniejsze wymagania stawia uczestnikom Bieg 7 Dolin, z koronnym dystansem 100 km (można pobiec indywidualnie lub drużynowo, w trzyosobowym zespole). W sądeckich górach można teżrównież wystartować 64, 34, 22 czy 2,6 km. Ten ostatni dystans to Bieg na Jaworzynę – choć krótki, to piekielnie wymagający, z mozolną wspinaczką nartostradą do górnej stacji kolejki krzesełkowej. Chętnych nie brakuje.

Światowe nagrody

Bogaty program sportowy imprezy to unikalna cecha Festiwalu Biegowego. Gdy mąż biega na 100 km, żona może spróbować się na 5 km, dziadkowie w marszach nordic walking a dzieci w biegach deptaka (od 300 do 600 metrów). Na wszystkich czekają pamiątkowe medale, ale i atrakcyjne nagrody. W 2018 r. będzie ich aż 821 – w tym samochód osobowy – na łączną wartość aż 650 tys. zł. To rekord w historii Festiwalu i rekord w polskich biegach w ogóle. W biegach górskich, na które przewidziano aż 300 tys. zł nagród, Festiwal Biegowy znajduje się w czołówce… światowej! – Mamy ambicję zostać jedną z najważniejszych imprez w kalendarzu biegaczy z całej Europy, i nie tylko – podkreśla Zygmunt Berdychowski.

Targi, spotkania, warsztaty, koncerty…

Krynickim biegom towarzyszyć będą ponownie targi EXPO. Wśród wystawców dominują firmy z odzieżą i sprzętem sportowym, produktami wspomagającymi zdrowie i ułatwiającymi trening. Ofertę prezentują też biura podróży, organizacje sportowe i pozarządowe, samorządy, lokalni artyści i rzemieślnicy. Rękodzieła czy przysmaki, tak chętnie kupowane przez festiwalowiczów, przypominają cały rok o tym wszystkim, co przeżyli we wrześniu w Krynicy, Muszynie, Rytrze, Piwnicznej-Zdroju, Wierchomli, całym Beskidzie Sądeckim.

Festiwal to także spotkania z mistrzami sportu i pasjonatami biegania w ramach Forum Sport-Zdrowie-Pieniądze. W Krynicy gościły takie gwiazdy polskiego sportu jak Angelika Cichocka, Joanna Jóźwik, Marcin Lewandowski, Rafał Sonik, Irena Szewińska, Denis Urubko. Prężnie działa też strefa dzieci z konkursami i setkami nagród dla najmłodszych. – Nuda się nie uda! zapewnia Małgorzata Zacharias, koordynatorka festiwalowej Strefy Dzieci.

Jak na Festiwal przystało, na festiwalowej scenie występują muzyczne gwiazdy. W poprzednich latach m.in. Budka Suflera, Jacek MEZO Mejer, Gooral, Brathanki. Gwiazdy tegorocznej edycji Festiwalu poznamy niebawem.

Świetna organizacja i atmosfera

Festiwal Biegowy to potężna machina logistyczna, w której wszystkie trybiki chodzą jak szwajcarski zegarek. Wielososbowy zespół organizacyjny uwija się jak w ukropie, by trasy były wyznaczone co do centymetra, punkty serwisowe zaopatrzone w wodę, napoje izotoniczne czy sól, którą w hektolitrach wypłukują z siebie, z potem, biegacze. Są też setki wolontariuszy, przejętych i zaangażowanych, wydających pakiety startowe, kierujących do odpowiednich stref, szatni, pryszniców, podających banany i dopingujących z werwą.

Festiwal, jak mało które wydarzenie sprzyja integracji. W czasie imprezy bieganie to wręcz jedyny temat dyskusji w uzdrowisku – przeszkodą nie jest ani ani geografia, ani polityka, ani nawet język, bo łączy sportowa pasja. Krynickie restauracje czy bary do późnych godzin nocnych pełne są biegaczy i kibiców. – Poznałam tu wspaniałych ludzi. Zżyłam się z nimi.To wspaniała, integrująca we wspólnym wysiłku impreza. Polecam każdemu – podkreśliła Patrycja Bereznowska.

Znów rekord frekwencji?

Na trzy miesiące przed startem 9. Festiwalu Biegowego lista zgłoszeń zawiera już ponad 8 tys. osób z całej Polski i zagranicy. Zapisy są otwarte, a numer startowy można zdobyć nawet godzinę przed startem danej konkurencji. – To wyróżnik krynickiego Festiwalu, bo niemal wszystkie imprezy zamykają listy startowe na kilka, kilkanaście dni przed startem. My nie zamykamy się przed nikim, festiwalowe miasteczko jest otwarte na wszystkich i to do późnych godzin nocnych – podkreśla Zygmunt Berdychowski, Przewodniczący Rady Programowej Forum Ekonomicznego, pomysłodawca Festiwalu Biegowego.

Dotychczasowy rekord frekwencji krynickiego święta biegów to 8 150 osób – dynamika tegorocznych zapisów wskazuje na to, że zostanie on pobity!

– Przez te wszystkie lata Krynica sumiennie budowała swoją markę i dziś jest jednym z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu polskich biegaczy, a w wybranych konkurencjach – najważniejszym. Już teraz przyjeżdżają tu tysiące amatorów i najważniejsze nazwiska w dyscyplinie. Jestem absolutnie przekonany o sukcesie nadchodzącej, już dziewiątej edycji, ale… już musimy patrzeć w przyszłość. Podwyższać standard w kolejnych aspektach imprezy, pozyskiwać kolejnych partnerów i sponsorów, by oferować jeszcze wyższe i liczniejsze nagrody, by docierać do kolejnych biegaczy w kraju i za granicą, by – po prostu – się rozwijać. Bo kto się nie rozwija… – podkreśla Zygmunt Berdychowski.

  1. Festiwal Biegowy odbędzie się w dniach 7-9 września 2018 r.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here