Zanieczyszczenie powietrza jest wciąż narastającym problemem, szczególnie w dużych aglomeracjach miejskich. Rosnąca emisja spalin powoduje, że w powietrzu unosi się coraz więcej szkodliwych gazów i toksyn, które bardzo negatywnie wpływają na zdrowie. W niektórych miastach unoszący się smog powoduje pogorszenie się widoczności.

Niewiele osób jednak zdaje sobie sprawę, że według ubiegłorocznego raportu Komisji Europejskiej wśród 10 miast Unii z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem aż 6 leży w Polsce.

d

Holenderski artysta Daan Roosegaarde zaprojektował wynalazek, który ma poprawić jakość życia.

asd

Smog Free Tower to ogromnych rozmiarów jonizator powietrza w kształcie kolumny. Mechanizm znajdujący się wewnątrz ma za zadanie zasysać rozpylone zanieczyszczenia i  je odfiltrowywać.

aaaaaaaaaaa

To jednak nie wszystko. Efektem działania sprzętu ma być nie tylko czystsze powietrze.

fgfg

Z zebranych cząstek smogu Roosegaarde tworzy biżuterię. Zanieczyszczenia zostają sprasowane pod dużym ciśnieniem, tworząc kostkę, którą można wykorzystać , jako kamień ozdobny. Do wykonania którego wystarczają zanieczyszczenia odfiltrowane ze 1000 metrów sześciennych powietrza. W ten sposób powstają pierścionki i spinki do mankietów.

ds

Smog Free Tower oczyszcza 30 tys. metrów sześciennych powietrza na godzinę i sprawi,a że w jego okolicy powietrze jest o 75 proc. czystsze. Oczywiście jak przystało na tego typu projekt, wewnątrz konstrukcji znajduje się  turbina wiatrowa, dzięki czemu urządzenie samodzielnie wytwarza energię niezbędną do oczyszczenia powietrza.

gd

Wieża stanęła w jednym z parków w Rotterdamie czyniąc go jednym z bardziej przyjaznych miejsc na spacer lub piknik.

Źródło : https://www.kickstarter.com

2 KOMENTARZE

  1. Ludzie zacznijcie po prosty ocieplać swoje domy, tylko nie byle chłamem tylko dobrej jakości styropianem takim którego jakość została potwierdzona przez niezależna badania ITB. Podczas zakupu patrzcie na opakowania czy posiada certyfikat ITB

  2. Najlepszym sposobem na smog jest termoizolacja, ale tylko dobrym, sprawdzonym styropianem. Sprawdzajcie raporty GUNB, wielu producentów styropianu oszukuje na jakości

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here