W poniedziałkowy wieczór, 26 grudnia, znajdujące się w naszym kraju farmy wiatrowe pracowały z rekordową mocą, zbliżającą się do 5 GW. Moc nominalna wszystkich wiatraków w Polsce to niemal 5,8 GW. 

Wczoraj farmy wiatrowe pracowały z mocą ponad 4 GW, zbliżając się w godzinach wieczornych do 5 GW. Rekord na poziomie 4941 MW odnotowano o godzinie 20. To efekt nadciągającego nad Polskę z północy orkanu „Barbara”, który wywołał na Bałtyku sztorm o sile 10 w skali Beuforta i porywy wiatru o szybkości do 120 km/h na północy Polski, gdzie zlokalizowana jest połowa polskich elektrowni wiatrowych.

Tymczasem jeszcze w ubiegłym tygodniu dzienna generacja z farm wiatrowych wynosiła średnio tylko ok. 1-2 GW, a rekordowo niska była 20 grudnia, spadając do ok. 100-150 MW.

Generacja ze źródeł niebędących jednostkami centralnie dysponowanymi (nJWCD), czyli w dużej części z elektrowni wiatrowych, ale też innych OZE czy elektrociepłowni, wynosiła dzisiaj przed południem 10,42 GW wobec 9,9 GW generacji z jednostek podlegających sterowaniu przez Operatora Systemu Przesyłowego, czyli tzw. jednostek wytwórczych centralnie dysponowanych (JWCD), a przewaga generacji z nJWCD utrzymywała się także wczoraj.

Zapotrzebowanie na moc dzisiaj przed południem przekroczyło 20 GW, a według prognozy najwyższy poziom ma osiągnąć dzisiaj w godzinach wieczornych (ponad 23 GW).

Jak wylicza WysokieNapiecie.pl, wczoraj rano elektrownie wiatrowe odpowiadały, wobec niższego popytu, za ponad 1/3 generacji energii w kraju, a „pomimo to system pracował bez problemów, nie licząc lokalnych przerw spowodowanych zerwanymi liniami”.

Według informacji podawanych ostatnio przez Ministerstwo Energii powołujące się na Urząd Regulacji Energetyki, moc farm wiatrowych w Polsce na koniec III kwartału wyniosła 5788 MW, a moc wszystkich OZE w Polsce wzrosła do 8381 MW.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here