Budownictwo energooszczędne i pasywne to nowy trend w branży budowlanej nastawiony na budowę obiektów o niskim zapotrzebowaniu energetycznym, decydującym o ich niskich kosztach eksploatacji. W promocję tego trendu zaangażowała się m.in. Unia Europejska. Polityka środowiskowa Unii Europejskiej doprowadziła do uchwalenia dyrektywy 2010/31/UE z dnia 19 maja 2010 r. w sprawie charakterystyki energetycznej budynków, która nakłada na państwa członkowskie obowiązek obniżania zużycia energii przez budynki, aż do poziomu bliskiemu zero z początkiem 2021 roku. Polski ustawodawca rozłożył proces obniżania maksymalnego progu zużycia energii przez nowo powstające budynki na trzy etapy:
- Od 2014 r. roczne zużycie energii nie może przekroczyć 120 kWh/m2
- Od 2017 r. roczne zużycie energii nie może przekroczyć 95 kWh/m2
- Od 2021 r. roczne zużycie energii nie może przekroczyć 70 kWh/m2
Można wywnioskować, że już niedługo osoby chcące wybudować sobie dom, będą zobowiązane prawnie do budowy domu energooszczędnego. Dlaczego nie zdecydować się na to już teraz i korzystać z zalet budownictwa energooszczędnego? Bez względu na sytuację finansową, status czy wiek, dom o niskim zapotrzebowaniu energetycznym to inwestycja opłacalna ekonomicznie. Dom o niskim zużyciu energetycznym to obiekt godny osób nowoczesnych i świadomych. Obiekt, o którego kosztach eksploatacji będzie można prawie zapomnieć. To inwestycja na lata. Po co puszczać pieniądze z dymem?
Budowa domu energooszczędnego jest to proces wymagający utrzymywania wysokiego reżimu technologicznego oraz specjalistycznej wiedzy z dziedziny fizyki budowli umożliwiającej poprawne stosowanie rozwiązań technicznych w odniesieniu do każdego detalu budynku. Elementami charakteryzującymi domy o obniżonym zapotrzebowaniu energetycznym są:
- odpowiednio dobrana i ciągła izolacja termiczna wszystkich przegród budynku
- specjalnie dedykowana stolarka okienna i drzwiowa
- szczelność powietrzna budynku
- wentylacja mechaniczna o wysokiej sprawności odzysku ciepła
- odpowiednio zaprojektowany układ funkcjonalny domu
Obiekty energooszczędne i pasywne to nie tylko prestiż i ekologia. To przede wszystkim komfort użytkowników takiego budynku. Optymalne ciepło zimą, naturalny chłód w upalne dni latem, brak zagrzybionych ścian i tym samym rozwoju drobnoustrojów chorobotwórczych w naszym domu.
Dom o obniżonym zapotrzebowaniu energetycznym to wysokiej jakości obiekt budowlany. Wymogiem realizacji takiego budynku jest korzystanie z profesjonalnych i świadomych wykonawców, a także stosowanie sprawdzonych i dobrych jakościowo materiałów budowlanych. Niskie zapotrzebowanie energetyczne domu, wysokiej jakości materiały, sprawiają, że posiadana nieruchomość będzie miała wysoką i stabilną wartość rynkową przez lata.
Decydując się na budowę domu warto wybudować taki, który zapewni nam komfort użytkowania przez cały rok, przy nieodczuwalnych kosztach eksploatacji. W przypadku odsprzedaży dysponować będą Państwo bezkonkurencyjną nieruchomością o wysokiej wartości rynkowej.
SCHEMAT BUDYNKU O NISKIM ZAPOTRZEBOWANIU ENERGETYCZNYM