Budownictwo energooszczędne i pasywne to nowy trend w branży budowlanej nastawiony na budowę obiektów o niskim zapotrzebowaniu energetycznym, decydującym o ich niskich kosztach eksploatacji. W promocję tego trendu zaangażowała się m.in. Unia Europejska. Polityka środowiskowa Unii Europejskiej doprowadziła do uchwalenia dyrektywy 2010/31/UE z dnia 19 maja 2010 r. w sprawie charakterystyki energetycznej budynków, która nakłada na państwa członkowskie obowiązek obniżania zużycia energii przez budynki, aż do poziomu bliskiemu zero z początkiem 2021 roku. Polski ustawodawca  rozłożył proces obniżania maksymalnego progu zużycia energii przez nowo powstające budynki na trzy etapy:

  1. Od 2014 r. roczne zużycie energii nie może przekroczyć 120 kWh/m2
  2. Od 2017 r. roczne zużycie energii nie może przekroczyć  95 kWh/m2
  3. Od 2021 r. roczne zużycie energii nie może przekroczyć 70 kWh/m2

Można wywnioskować, że już niedługo osoby chcące wybudować sobie dom, będą zobowiązane prawnie do budowy domu energooszczędnego. Dlaczego nie zdecydować się na to już teraz i korzystać z zalet budownictwa energooszczędnego? Bez względu na sytuację finansową, status czy wiek, dom o niskim zapotrzebowaniu energetycznym to inwestycja opłacalna ekonomicznie. Dom o niskim zużyciu energetycznym to obiekt godny osób nowoczesnych i świadomych. Obiekt, o którego kosztach eksploatacji będzie można prawie zapomnieć. To inwestycja na lata. Po co puszczać pieniądze z dymem?

Budowa domu energooszczędnego jest to proces wymagający utrzymywania wysokiego reżimu technologicznego oraz specjalistycznej wiedzy z dziedziny fizyki budowli umożliwiającej poprawne stosowanie rozwiązań technicznych w odniesieniu do każdego detalu budynku. Elementami charakteryzującymi domy o obniżonym zapotrzebowaniu energetycznym są:

  • odpowiednio dobrana i ciągła izolacja termiczna wszystkich przegród budynku
  • specjalnie dedykowana stolarka okienna i drzwiowa
  • szczelność powietrzna budynku
  • wentylacja mechaniczna o wysokiej sprawności odzysku ciepła
  • odpowiednio zaprojektowany układ funkcjonalny domu

Obiekty energooszczędne i pasywne to nie tylko prestiż i ekologia. To przede wszystkim komfort użytkowników takiego budynku. Optymalne ciepło zimą, naturalny chłód w upalne dni latem, brak zagrzybionych ścian i tym samym rozwoju drobnoustrojów chorobotwórczych w naszym domu.

Dom o obniżonym zapotrzebowaniu energetycznym to wysokiej jakości obiekt budowlany. Wymogiem realizacji takiego budynku jest korzystanie z profesjonalnych i świadomych wykonawców, a także stosowanie sprawdzonych i dobrych jakościowo materiałów budowlanych. Niskie zapotrzebowanie energetyczne domu, wysokiej jakości materiały, sprawiają, że posiadana nieruchomość będzie miała wysoką i stabilną wartość rynkową przez lata.

Decydując się na budowę domu warto wybudować taki, który zapewni nam komfort użytkowania przez cały rok, przy nieodczuwalnych kosztach eksploatacji. W przypadku odsprzedaży dysponować będą Państwo bezkonkurencyjną nieruchomością o wysokiej wartości rynkowej.

 

SCHEMAT BUDYNKU O NISKIM ZAPOTRZEBOWANIU ENERGETYCZNYM

dom pasywny

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here